Кіста на корені зуба — це пухлиноподібне утворення округлої форми з кріпленням до верхівки зубного кореня, яке має сполучну тканинну оболонку і серозний вміст з кристалами холестерину, розмірами від 5 мм. Це прогресуюча інфекція, яка може бути викликана неякісним пломбуванням кореневих каналів, нелікуванням каналів, ускладненням карієсу.
Кіста є доброякісним новоутворенням, яке в обов’язковому порядку потребує лікування, або видалення.
Кісти утворюються внаслідок захисної реакції людського організму від інфікування або травматизації. Як дізнатись що утворилася кіста зуба? Без рентген-діагностики виявити кісту неможливо. Зверніться до стоматолога, якщо маєте наступні симптоми:
Причини виникненя кісти:
● Травми щелепи● Ускладнення карієсу● Невилікувані/неправильно вилікувані кореневі канали● Перфорація кореня зуба● Внаслідок прорізування «вісімок»● Інфекційні ЛОР-захворювання
Основні симптоми кісти:
● Ниючий біль який не припиняється● Гострий біль● Різкий дискомфорт при жуванні● Збільшення лімфатичних вузлів● Утворення нориці● Відчуття розпирання
Латеральна
Латеральна (бокова) кіста локалізується збоку зубного кореня. Як правило, при латеральній кісті зуби здорові, без руйнації та мають здорову пульпу, сама кіста невеликого розміру, видаляється відкритим кюретажем.
Апікальна
Апікальна (коренева) кіста локалізація утворення припадає на апекс кореня. Утворюється навколо зубного кореня внаслідок загострення хронічного запалення. Розмір становить від 2 мм до 3 см. Розвивається коренева кіста, як правило, безсимптомно.
Гемісекція
Гемісекція — зубозберігаюча операція, при якій утворення видаляється з ураженим коренем багатоканального зуба разом с сегментом коронкової частини що прикріплена до нього. Функція зуба при цьому зберігається, зуб накривають коронкою.
Цистектомія
Цистектомія — зубозберігаюча операція, при якій новоутворення видаляється повністю з оболонкою разом з ураженим зубним коренем.
Резекція
Резекція — ампутація кореня зуба. Зубозберігаюча операція при якій разом з новоутворенням видаляється уражена інфекцією верхівка зубного кореня.
Коронаро-радикулярна сепарація
Коронаро-радикулярна сепарація — зубозберігаюча операція, при якій утворення що розташоване між коренями багатоканального зуба видаляється шляхом роз’єднання всього зубу, включаючи коронкову частину, на 2 окремих, однокореневих зуба. Функція зуба при цьому зберігається.
Огляд та діагностика
Лікар оглядає пацієнта, після КТ-діагностики, аналізує знімки на предмет розміру, локалізації, типу утворення та загальний стан здоров’я зубів, після чого складає план лікування.
Професійна гігієна
Перед плановими стоматологічними маніпуляціями ми призначаємо проведення гігієни ротової порожнини для видалення м’яких та твердих зубних відкладень і зняття запального процесу (гінгівіту).
Санація ротової порожнини
Якщо на етапі діагностики з’ясується, що сусідні від ураженого зуба потребують лікування і мають каріозні ураження, такі зуби стоматолог-терапевт має вилікувати напередодні (за 2-3 дні) хірургічного втручання.
Ендодонтичне лікування
Якщо операція з видалення кісти передбачає резекцію верхівки кореня зуба, попередньо проводиться ендодонтичне лікування каналів під мікроскопом.
Знеболення
Операцію з видалення кісти зуба зазвичай проводять під місцевим знеболенням. При наявності показань, таку операцію можна провести під загальним знеболенням, або «уві сні».
Хірургічне втручання
Лікар робить відкритий доступ до кісти. Вилущує утворення цілим, неушкодженим. Після цього обробляє рану дезинфікуючими розчинами. У простір що утворився після видалення хірург вкладає протизапальну губку.
Ушиття лунки
Лікар накладає шви та ушиває рану. Через 3 дні пацієнта попросять з’явитися у клініці на плановий огляд.
Рекомендації та призначення
Після операції лікар призначає медикаментозну терапію та надає рекомендації щодо тимчасових обмежень та догляду за ротовою порожниною.
Зняття швів
На 10-14 день після операції лікар знімає хірургічні шви та відпускає пацієнта на 3-6 місяців.
Контрольний огляд
Через 3-6 місяців необхідно виконати КТ-дослідження та оцінити стан кістки щелепи. При сприятливому прогнозі, на цьому етапі можна планувати операцію з імплантації зубів.
Біль
Перші кілька (2-3) днів після операції вас може супроводжувати незначний біль, схожий на біль від гематоми. Такий прояв є нормальним, виникає внаслідок травмування слизової та минає самостійно. Можна приймати знеболюючі препарати за попереднім погодженням з лікарем. Якщо на четверту добу біль не минає, або вас супроводжує гострий, різкий біль, варто звернутися до спеціаліста.
Інфекційне ураження
Якщо ви відчули присмак гною, або з’явився неприємний запах з рота, швидше за все приєдналась інфекція і необхідно терміново завітати до лікаря. Найпоширенішими причинами утворення інфекції є недотримання стерильних умов у хірургічному кабінеті та незадовільна гігієна ротової порожнини. Для зменшення ризику інфекційних уражень обирайте клініку, яка дотримується норм МОЗ, ДУС та виконуйте всі рекомендації й призначення лікаря.
Набряк м’яких тканин
Набряк є нормальним явищем після видалення кісти та проходить природнім чином. Пік припадає на третій день, потім набряк спадатиме. Якщо на четвертий день після операції набряк збільшується, такий стан не є нормою і слід негайно звернутися до свого лікаря на огляд.
Підвищена температура тіла
Є нормальним станом при умові, якщо температура тіла не перевищує 38 градусів та триває не більше 2 діб. Зазвичай, підвищення температури тіла спостерігається у другій половині дня. Якщо температура вище 38 градусів, тримається протягом всього дня, або довше двох діб, зверніться до свого лікаря.
Рецидив
Якщо під час операції лікар не видалив повністю уражені інфекцією ділянки, можливий рецидив новоутворення. В такому випадку знадобиться повторне хірургічне втручання і додаткове видалення уражених тканин зуба, а можливо, і весь зуб.
Консультація хірурга-стоматолога
0 грн
Цистектомія
від 1 500 грн
Гемісекція
від 1 500 грн
Резекція
від 1 500 грн
Оплата
У нас немає прихованих платежів. Оплата проводиться згідно з прайсом і узгодженим планом лікування.
Ви можете розрахуватися готівкою або безготівково (через банківський термінал).
Гарантії
На всі види послуг з лікування зубів ми надаємо гарантію, за умови, якщо пацієнт виконує всі вимоги та рекомендації лікаря. Більш детальну інформацію ви можете знайти в розділі.
Що буде якщо не видаляти кісту і вона розірветься?
Кіста може розірватися коли відбувається загострення (наприклад періостит) і це доволі складний стан для того, щоб пересидіти його вдома і бездіяти.
Якщо загострення повторюється часто, формується свищевий хід, через який буде виходити гнійна маса. В такому випадку операція все одно знадобиться, але буде складнішою та більш травматичною.
Якщо у мене кіста зуба, то сам зуб також видаляють разом з кістою?
Ні, не завжди. Окрім консервативного методу лікування кіст існують зубозберігаючі операції такі як:
● Цистектомія● коронаро-радикулярна сепарація● ампутація зубного кореня.Зубозберігаючі операції це ті, при яких функція зуба зберігається.